Nu startar vi en blogg om filosofisk praxis!

Välkommen till Svenska Sällskapet för Filosofisk Praxis!
 

Under 2015 har SSFP genomgått en del förändringar.

Vi har i juni öppnat en ny hemsida för föreningen där du kan ta del av litteraturlistor och andra tips, se aktuell information om våra events och kurser samt ansöka som praktiserande medlem. Tulsa Jansson, filosofisk praktiker och initiativtagare till SSFP 2011 och ordförande fram tills i år ingår istället i valberedningen och doktorerar nu inom tillämpad etik vid Linköpings Universitet. Föreningens nya ordförande 2015 är Cilia Personne. Vi har även startat en facebook-grupp som på kort tid närmar sig 200 medlemmar (Sök bara på "Filosofisk Praxis" på facebook) vilket vi självklart tycker är fantastiskt!

Sist men inte minst har vi nu en blogg där vi avser skriva om filosofisk praxis på ett eller annat sätt. Bloggen kommer främst skrivas av Kalle Grill (fil.dr. i praktisk filosofi, filosofisk praktiker och universitetslektor vid Umeå universitet) och Adam Wallenberg (filosofi- och konstpedagog på Moderna Museet och vice-ordförande i SSFP). Våra områden kommer till en början vara ”Filosoferna”, ”Filosofipedagogik”, ”Recensioner”, "Om filosofisk praxis”, "Filosofin i samhället”, ”Filosofi och kultur” samt ”Aktuellt”. Framöver avser vi även bjuda in gästbloggare (filosofer, författare, praktiker, filosofipedagoger m fl). I bloggen vill vi lyfta fram olika perspektiv inom praxis, både praktiska och teoretiska, samt dela erfarenheter inom fältet. Kommentera gärna och fortsätt dialogen. Föreningens syfte med bloggen är helt enkelt att väcka nya tankar till liv och inspirera till fortsatt filosoferande i praxis anda!

Väl mött,

Svenska Sällskapet för Filosofisk Praxis

"We can determine the nature of philosophy only by actually experiencing it. Philosophy then becomes the realization of the living idea and the reflection upon this idea, action and discourse on action in one." - Karl Jaspers (1883-1969)

"We can determine the nature of philosophy only by actually experiencing it. Philosophy then becomes the realization of the living idea and the reflection upon this idea, action and discourse on action in one." - Karl Jaspers (1883-1969)